GrassLIFE ilgtermiņa mērķis ir uzlabot ES prioritāro zālāju aizsardzības statusu Latvijā (6120*, 6210*, 6230*, 6270* and 6530*) un padarīt efektīvāku to apsaimniekošanu. Visas zālāju atjaunošanas darbības tiks īstenotas 14 Natura2000 tīkla teritorijās.
Projekta mērķi:
-
Atjaunot biotopus un uzlabot to aizsardzības statusu 1320,5 hektāros ES nozīmes prioritāro zālāju, izmantojot pārbaudītas metodes, kā arī testējot inovatīvas atjaunošanas metodes pilotteritorijās.
-
Izveidot ilgtermiņa un ilgtspējīgu apsaimniekošanas (noganīšanas) sistēmu atjaunoto zālāju teritorijās, sadarbībā ar zemnieku saimniecībām.
-
Sagatavot rekomendācijas zālāju aizsardzības statusa uzlabošanai un zālāju konektivitātei Latvijā.
-
Veicināt izpratni par ilgtspējīgas zālāju apsaimniekošanas ekonomiskajiem aspektiem; un
-
Uzlabot sabiedrības zināšanas un informētību par prioritāro zālāju saglabāšanu Latvijā un Eiropas Savienībā.
Projekta rezultātā tiks:
-
Atjaunoti 1320,5 ha prioritāro zālāju dzīvotņu, uzlabota dzīvotņu kvalitāte un aizsardzības statuss, inovatīvas un pilotmetodes zālāju atjaunošanai testētas aptuveni 400 hektāros.
-
Ilgtermiņa ilgtspējīga apsaimniekošanas sistēma ieviesta 720,5 hektāros zālāju dzīvotņu, integrējot zālājus saimniekošanas ikdienas praksē projekta partneru saimniecībās.
-
Ilgtermiņa ilgtspējīga noganīšana nodrošināta 600 hektāros “sarežģīto” zālāju (tas ir - grūti pieejami vai/un apsaimniekojami) un 300 hektāros katru gadu pēc projekta, izmantojot mobilo ganāmpulku.
-
Vides Aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā iesniegtas rekomendācijas zālāju aizsardzības statusa un prioritāro zālāju konektivitātes uzlabošanai.
-
Sagatavoti vismaz 120 atjaunošanas plāni un 10 saimniecību biznesa plāni.
-
Izveidota demonstrācijas saimniecība, kas kalpos kā informācijas un izglītības centrs. Notikuši vismaz 150 dažādi demonstrācijas pasākumi.
-
Veikta zalāju, bioloģiskās daudzveidības un biznesa ekonomiskā izpēte. Identificēti vismaz 10 ar zālājiem saistīti produkti ar augstu pievienoto vērtību.
-
Sagatavots un ieviests komunikācijas plāns ar fokusu uz ekosistēmu pakalpojumiem.
-
Izmantota sabiedriskās zinātnes pieeja dabas novērojumiem (www.dabasdati.lv) un augsnes monitoringam.
-
Izstrādāta replikācijas stratēģija.
-
Sagatavoti ekspertu priekšlikumi vides un lauksaimniecības atbalsta shēmām attiecībā uz projekta mērķa dzīvotņu aizsardzību, kas paredzēti integrācijai valsts Lauku attīstības programmā 2021.-2017. gadam. Priekšlikumi iesniegti Zemkopības ministrijā.
Īstenošanas laiks :
01.09.2017.-31.03.2023.